ورود

پاد چیست؟


امروزه در عصر شكوفايی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی دوره جديدی آغاز گرديده است كه آن را می‌توان عصر محتوای ديجيتال ناميد. در اكثر نقاط جهان ارتباطات پرسرعت و شبكه‌هایی با قدرت پردازش بالا در اختيار كاربران می‌باشد و رويكرد نوين در جهت تأمین محتوایی است که در بستر وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارائه محتوای متنوعی همچون كتب و مجلات، دروس دانشگاهی و گزارش‌های علمی در بسترهای دیجیتال، راهكارهای تازه و مخصوص به خود را می‌طلبد. فضای جدید دیجیتال امكان تعامل به روشی نوین را با خواننده پدید می‌آورد. این امکان حصارهای موجود ارائه مطالب در نوشتار كتب و مجلات كاغذی را می‌شکند و می‌تواند با جستجوی یك كلید واژه در متن دیجیتال بهره‌وری از وقت را در حد شایان توجهی افزایش دهد.

در این عرصه نوین، اطلاع یافتن از آخرین دستاوردهای علمی یك انتخاب نیست، بلكه تنها راهی است كه بایستی بی‌درنگ پیموده شود. در این راستا پایگاه اشتراک دانش (پاد) دانشگاه فردوسی مشهد تلاش می‌نماید منابع و اطلاعات ارزشمند كاربران را گردآوری نموده و با ساماندهی این اطلاعات بر اساس آخرین روش‌های علمی ایجاد پایگاه‌های اطلاعات و داده‌كاوی، یكی از بزرگترین پایگاه‌های جستجوی دیجیتال كشور را ایجاد نماید.

مجموعه ارزشمند ایجاد شده شامل صدهاهزار عنوان كتاب، مجله، هزاران ساعت فیلم‌های مستند، علمی، تاریخی، هزاران ساعت كتاب‌های گویای صوتی، كامل‌ترین مجموعه از نرم‌افزارهای علمی تخصصی و حجم قابل توجهی از گزارش‌ها، استانداردها و مستندات علمی در كلیه زمینه‌های علوم و فناوری می‌باشد که تاکنون حجم قابل توجهی از کتاب‌ها و مجلات و مقاله‌ها در سامانه پاد نمایه شده‌اند و در دسترس کاربران قرار دارد.

سامانه پاد که شبکه‌ای اجتماعی با محوریت اشتراک دانش است، در نشانی اینترنتی http://pad.um.ac.ir قابل دسترسی است و نام کاربری و رمز عبور برای دانشجویان، استادان، کارکنان و دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد همان نام کاربری و رمز عبور پرتال پویا می‌باشد.

دیگر ویژگی‌های این سامانه عبارتند از

 • ۱- شبکه اجتماعی پویا با قابلیت‌هایی مانند انتخاب دوست، ایجاد گروه‌های تخصصی، اشتراک منابع با دسترسی‌های مختلف
 • ۲- نمایه‌سازی مطلوب در موتورهای جستجو مانند google
 • ۳- امکان درخواست مقاله‌ها یا دیگر منابع دیجیتال و پاسخ‌دهی به این درخواست‌ها به‌صورت اتوماتیک یا از طریق کاربران
 • ۴- طراحی نظام انگیزش کاربران و امتیازدهی بر مبنای فعالیت‌ها
 • ۵- دسترسي به بيش از ۲۳ ميليون داده که به طور تقريب ۵۰ درصد درخواست‌ها را پوشش مي‌دهد.
 • ۶- نگهداري سوابق مقالات دانلود شده همراه با نمايه سازي، بدون نياز به دانلود مجدد
 • ۷- بومي‌بودن نرم‌افزار و منطبق‌بودن با ساير پايگاه‌هاي دانشگاه و امکان تعامل با سرويس‌هاي مرتبط در مجموعه پايگاه‌هاي دانشگاه (پرتال پویا، پست الکترونیکی، کتابخانه، وبلاگ و . . )
 • ۸- عدم نياز به ثبت نام در پايگاه و استفاده مستقيم از پاد با استفاده از نام کاربري و رمز عبور پرتال پویا
 • ۹- امکان همگرايي با ساير پايگاه‌هاي مرتبط منابع و محتوا با توجه به محدوديت‌هاي مورد انتظار دانشگاه (مقالات اساتيد، پايان‌نامه‌ها، ...)
 • ۱۰- نمايه‌سازي کل منابع و امکان افزودن تمام منابع ديجيتال موجود و جديد دانشگاه در پايگاهي واحد و جلوگيري از جستجوهاي متنوع در پايگاه‌ها
 • ۱۱- امکان افزودن محتواي پژوهشي شخصي به سيستم و نمايه‌سازي آن و انتخاب مجوز دسترسي به آن
 • ۱۲- ايجاد زيرساخت پژوهشي امن براي ارتباط ميان کاربران با اشتراک منابع و ايده‌ها در قالب شبکه اجتماعي
 • ۱۳- ايجاد بستر مناسب جهت انجام پروژه‌هاي پژوهشي مرتبط با منابع و پايگاهاي ديجيتال در منابع ديجيتال حجيم
 • ۱۴- عدم وجود هرگونه محدوديت در اضافه نمودن ماژول‌هاي نرم‌افزاري (شامل ابزارهاي پژوهشي، ابزارهاي خبررسان و ..) برحسب نياز دانشگاه

مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه فردوسی مشهد در راستای وظایف خود نسبت به توسعه و ارتقای مداوم سامانه پاد مصمم است. یکی از روش‌های ارتقای کیفی این سامانه تعامل کاربران و اشتراک دانش و انتشار منابع با آن است. از این رو ضمن دعوت از تمامی اعضای محترم دانشگاه فردوسی مشهد برای پیوستن به شبکه اجتماعی پاد، منتظر اعلام نظرها، پیشنهادها و انتقادهای عزیزان از طریق رایانامه pad@um.ac.ir می‌باشیم.

بلاک کردن کاربر

در صورت لزوم، به مدیریت گزارش دهید.

آیا مطمئن هستید که می خواهید این کاربر را بلاک کنید؟